2019. május 27., hétfő

A tanulmányi kirándulás harmadik napja

Harmadik nap: Lovran – Abbázia – Fiume – Medvedgrád  – Zágráb

2019. május 23. csütörtök

Hahó, itt a tenger!

A harmadik napon a Lungomare sétány (az olasz eredetű szó jelentése: hosszú tenger, a tengerparti sétány hossza kb. 12 kilométer, 1889-1911 között építették) egyes részeit gyalogosan megtekintve a lovrani szálláshelytől Abbázia érintésével mentünk Fiumébe (ezt már busszal).
Fiume, az egykor magyar kikötőváros is volt település után utunk Zágráb egyik kevésbé látogatott és nehezen megközelíthető látványosságához, a medvedgrádi várhoz (Medvevár) vezetett.


Lovran (Opatija)
A szállodai helyfoglalás körülményessége miatt jutottunk el erre a településre, de végül nem bántuk meg! A képeken a szálláshelyünk és az előtte lévő tengerpart részlete láthatóak.




Abbázia (Opatija)
A tengerparti mártózás után a Lungomare sétányon tettünk egy kirándulást.





Fiume (Rijeka)
A tanulmányi kirándulás során eredetileg tervezett legtávolabbi célállomásunk a majd 150 éves Alföld–Fiumei Vasútvonal végállomása, Fiume volt. Az 1871-re megépült Nagyvárad – Békéscsaba – Orosháza - Szeged – Szabadka – Eszék vasútvonal folytatása révén létrejött szállítási útvonalon az alföldi árukat így egészen az Adriai-tengerig tudták egykor a vasúton szállítani.
A városban tett séta során felkerestük a kikötőt, a  híres halpiacot, megkerestük Baross Gábor
"vasminiszter" emléktábláját, és felmentünk Trsat várába is.








(Képfelirat: Ott a tenger!)

Medvevár (Medvedgard-Zagráb)
A várat az ott folyó (62 millió kuna összegű) rekonstrukció miatt nem tudtuk megtekinteni, csak kívülről körbejárni. A tatár veszély elhárítása 1252-re elkészült váron most jelentős átalakítások történnek.  A hely nmagyar vonatkozása, hogy itt halt meg 1472-ben Janus Pannonius költő, pécsi püspök.